Belçika Ankara Büyükelçiliği

Belçika Büyükelçiliği Adres

Büyükesat, Mahatma Gandhi Caddesi, 55 06700 Gaziosmanpaşa Ankara Turkiye

Belçika Büyükelçiliği İletişim

Vize Bölümü Çağrı Merkezi Çalışma Saatleri:  Pazartesi'den Cuma’ya saat 08:30-12:00 ve 13:00 - 17:00 arası.

Çağrı merkezi: 0212 373 58 04

e-mail: info.belgiumtr@vfshelpline.com 

Belçika Büyükelçiliği Mesai Saatleri

Pazartesi-Cuma 09.00-13.00 / 14.30-16.30 saatleri arasında konsolosluk hizmeti vermektedir.

Not: Bütün konsolosluk evrak işlemleri (evrak işlemleri, imza tasdiki vb.) telefon veya mail yoluyla randevu alınarak,  Belçika Büyükelçiliği Konsolosluk bölümü tarafından yapılmaktadır.

Tel: 312-4056166 / e-mail : ankara@diplobel.fed.be

Ankara Belçika  Büyükelçiliği Vize Bölümü Pazartesi-Cuma  günleri Saat: 09.00-12.00 arasında işlem gerçekleştirir.

Belçika Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi 

Adana, Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Artvin, Batman, Bartın, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Mersin, Iğdır, Karabük, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Malatya, Muğla, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Şanlıurfa, Siirt, Sinop, Şırnak, Sivas, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat, Zonguldak illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, konsolosluk işlemlerini Belçika Ankara Büyükelçiliğinde yapabilirler.

Belçika Vizesi Azerbaycan

Azeri vatandaşlar Belçika Büyükelçiliği Ankara'dan  uzun süreli Belçika vize başvurularını yapabilirler. Kısa süreli Belçika (Schengen) vizesi için de Azerbaycan'daki Fransa Büyükelçiliği'ne müracaatta bulunabilirler.

Belçika Ankara Büyükelçiliği 2023 Resmi Tatil Günleri 

Belçika Büyükelçiliği Ankara, Türkiye Devleti resmi tatil günleri ile Belçika Devleti resmi tatil günlerinde hizmet verememektedir.

 • 1 Ocak Yeni Yıl
 • 10 Nisan Paskalya
 • 21-23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
 • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 28 Haziran 1 Temmuz Kurban Bayramı
 • 15 Temmuz Demokrasi Günü
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 11 Kasım Tüm Azizler günü
 • 25 Aralık Noel

Belçika Büyükelçiliği Vize İşlemleri

Belçika Büyükelçiliği vize işlemleri için Belçika vize başvurularını kısmen ve haftanın belirli zaman dilimlerinde kabul etmekte olup, Belçika Konsolosluğu Ankara yapılması gereken kısa süreli Schengen Belçika vize başvurularını Belçika vize işlemleri üzerine hizmet vermekte olan yetkili Vize Hizmet Merkezleri ve turizm seyahat acentaları aracılığı ile almaktadır. 

Belçika Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

Belçika Büyükelçiliği vize müracaatlarında vize başvuru formunun İngilizce, Fransızca, Almanca veya Flemenkçe dillerinden biri ile doldurulmasını talep etmektedir. Başvuru formunun doldurulmasının ardından konsolosluk yetkilisinin başvuruyu hangi dilde incelemesi isteniyorsa; dil seçim belgesi olarak adlandırılan Sonuç Belgesi’nin de yanıtlanarak birlikte teslimi gerekmektedir.

Ankara Belçika Büyükelçiliği ve İstanbul Belçika Başkonsolosluğu yetkilileri, başvurunun incelenmesinin ardından karar alma aşamasında kişiyi mülakata çağırabilir. Sonuç Belgesi’nde tercih edilen dil ile(İngilizce-Fransızca-Almanca-Flemenkçe) mülakat gerçekleşebilmektedir. 

Belçika vize başvuru formu ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Belçika Schengen Vize Başvuru Formu için tıklayınız

Belçika Büyükelçiliği Vize Dilekçe Örneği

Belçika Büyükelçiliği'ne hitaben, Belçika’ya seyahat nedenlerini ve vize talebini bildiren bir Vize Talep Dilekçesi: kalış süresi boyunca planlanan detaylı günlük gezi programını açıklayıcı nitelikte olmalıdır. Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmalıdır.

Belçika Büyükelçiliği Vize Reddi

Belçika vizesi başvurusunda bulunan şahıslar, Belçika Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği tarafından vize için talep edilen şartları yerine getirmekle yükümlüdür. Belçika vizesi için gerekli şartları yerine getirmeyen kişilerin Belçika Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir.  Belçika vizesi başvurularında seyahat amacının kanıtlanmaması, sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi, Belçika vizesi başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması ya da Belçika seyahatinin bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması durumlarında Belçika vizesi başvurusu reddedilebilmektedir. Devamı..... 

Belçika Büyükelçiliği, Konsolosluk İşlemleri

Belçika Krallığı’nın Türkiye’nin çeşitli illerinde temsilcilikleri bulunmaktadır. Belçika Büyükelçiliği, Belçika Konsolosluğu ve Belçika Fahri Konsoloslukları Belçika Krallığına seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri ve Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda destek sunmaktadır.

Belçika Konsolosluğu, Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşlarının nüfus kayıt, pasaport, evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme gibi işlemleri konusunda destek sunmaktadır. Belçika Konsolosluğu aynı zamanda Belçika dışında ikamet eden ülke vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek ile yükümlüdür. Devamı..

Belçika Pasaport Başvurusu

Belçika pasaportu için başvuru Belçika’da ikamet eden Belçika vatandaşları pasaport başvurusu için ikamet ettikleri bölgenin bağlı olduğu belediyeye başvurmaları gerekmektedir.Türkiye'de ikamet eden Belçika vatandaşları pasaport başvurusu için Belçika’nın Ankara Büyükelçiliği ve Belçika’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na başvurmaları gerekmektedir. Yurtdışında ikamet eden fakat Belçika’da bulunan Belçika vatandaşları, pasaport başvurusu için son Belçika’da kayıtlı oldukları belediye’nin il idaresine de başvurabilirler.

Belçika Kimlik Kartı

Belçika Büyükelçiliğinde nüfus kütüğüne kayıtlı yurt dışında ikamet eden 12 yaşından büyük bütün Belçika vatandaşlarının Belçika kimlik kartı için müracaatta bulunması gerekmektedir. Belçika kimlik kartı AB ülkeleri ve bazı komşu ülkelerinde geçerlidir. 1 Aralık 2010 tarihinden itibaren Belçika Büyükelçiliği elektronik kimlik kartı teslim etmeye başlamıştır. E-kimlik kartının geçerliliği 5 yıldır.

Belçika Büyükelçiliği Belçika Vizesi

Türkiye Belçika Büyükelçiliği (Ankara) ve Belçika İstanbul Başkonsolosluğu vize işlemleri için bağımsız olarak görev yapan Vize Başvuru Merkezleri ile çalışmaktadır. Belçika’ya gitmek isteyenler vize için Vize Başvuru Merkezleri’ne başvurmaları gerekmektedir.


+90 532 684 43 48 (Fransızca), +90 532 615 92 29(Flemenkçe):  Tehlike, sıkıntı durumunda olan Belçikalılar mesai saatleri dışında bu acil numaraları arayabilirler. Ancak vize ve benzeri konulara ilişkin sorular için bu telefon numaraları kesinlikle aranmamalıdır.

Belçika Büyükelçiliği Ulaşım

Duyurular

Belçika Konsolosluk Vize Bölümü Çalışma Saatleri

...
2023-10-03 15:48:11

Belçika Vizesi Yeşil Pasaport

Belçika vize işlemlerinde bulunacak olan Yeşil (Hususi) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde 90 gün kalmalı olara...
2023-08-03 10:32:11

Türkiye'de yaşayan Azeri vatandaşlarının dikkatine

Türkiye'de yaşamakta olan Azeri vatandaşların dikkatine!  Türkiye'de yaşamakta olan Azerbaycan vatandaşları Belçika vizesi için baş...
2023-08-03 10:30:36

Belçika Konsolosluğu Mesai Saatleri

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu Mesai Saatleri  Pazartesi Cuma 09.00 - 12.30 / 13.15 - 16.30 ...
2023-08-03 10:29:10
Tüm Duyurular