Belçika Konsolosluk Belge Tasdik İşlemleri

Belçika Krallığı’nın Türkiye’nin çeşitli illerinde temsilcilikleri bulunmaktadır. Belçika Büyükelçiliği, Belçika Konsolosluğu ve Belçika Fahri Konsoloslukları Belçika Krallığına seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri ve Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda destek sunmaktadır.

Belçika Konsolosluğu, Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşlarının nüfus kayıt, pasaport, evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme gibi işlemleri konusunda destek sunmaktadır. Belçika Konsolosluğu aynı zamanda Belçika dışında ikamet eden ülke vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek ile yükümlüdür.

Belçika Konsolosluğu tarafından sunulan konsolosluk işlemlerinden bazıları aşağıdaki gibidir;

Kayıt işlemleri: Belçika’da herhangi bir belediyenin nüfus kütüğüne kayıtlı olmayan Belçika vatandaşları, Belçika Ankara Büyükelçiliği veya Belçika İstanbul Konsolosluğu nüfus kütüğüne kayıt yaptırabilmektedir.

Resmi evrak işlemleri: Belçika Konsolosluğu, Belçika Krallığı vatandaşlarının Pasaport, nüfus cüzdanı gibi belgelerinin çıkartılması ve yenilenmesi konusunda destek sunmaktadır. Nüfus cüzdanı ve pasaport çıkartma ve yenileme işlemleri ya da bu belgelerle ilgili kayıp, çalıntı gibi durumlar ile karşılaşan Belçika Krallığı vatandaşları Belçika Konsolosluğu’ndan yardım alabilmektedir.

Sürücü Belgesi: Belçika Büyükelçiliği ya da Belçika Konsolosluğu Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşlarına sürücü belgesinin aslını ya da kopyasını verememektedir. Sürücü belgesi edinmek isteyen ya da mevcut sürücü belgesini yenilemek isteyen Belçika vatandaşları bu işlem için Belçika’da kayıtlı oldukları belediyeye başvuru yapmalıdır.

Eğer kişi Belçika Konsolosluğu ya da Belçika Büyükelçiliği nüfus kütüğüne kayıtlı ise, sürücü belgesi ile ilgili işlemleri için en son kayıtlı olduğu Belçika Krallığı belediyesine Belçika Büyükelçiliği’nden aldığı kayıt belgesi ile birlikte başvuru yapmalıdır.

Hukuki İşlemler: Türkiye’de yaşayan Belçika Krallığı vatandaşları hukuki yollarda çözmeleri icap eden problemleri ile ilgili izlenecek yol konusunda Belçika Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği alabilirler.

Vergiler: Türkiye’de ikamet eden Belçika Krallığı vatandaşları ülkelerine ödemeleri gereken vergiler konusunda Belçika Konsolosluğu ile irtibat kurmalıdır. Belçika’ya karşı borçlu olunan vergilerin toplanmasında yetkili merci Belçika Konsolosluğu’dur.

Sağlık hizmeti: Belçika Büyükelçiliği (Ankara) ve Belçika Başkonsolosluğu (İstanbul) Türkiye’de yaşayan Belçika vatandaşlarının sağlık sorunları ile ilgili problemleri çözmek üzere Türkiye’de yaşayan bazı doktorlar ile anlaşma yapmıştır. Türkiye’de yaşayan Belçika vatandaşları sağlık hizmeti ve anlaşmalı doktorlar konusunda bilgi ve destek almak için Belçika Konsolosluğu’na müracaat edebilirler.

Seçimler: Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşları Belçika’da yapılan seçimlerde oy kullanmak istedikleri durumlarda, seçime katılma işlemleri için Belçika Konsolosluğu’ndan bilgi ve destek alabilirler.

Evlilik: Türkiye’de yaşayan Belçika Krallığı vatandaşları evlilik ile ilgili destek almak için Belçika Konsolosluğu’na başvuru yapabilmektedir. Belçika Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Belçika vatandaşlarının evlenme akdi ile ilgili evlenme ehliyet belgesi, evlilik sonrası soyadı işlemleri gibi sorunlarına çözüm üretmek adına destek sunmaktadır.

Doğum işlemleri: Türkiye’de ikamet eden Belçika Krallığı vatandaşlarının çocuk sahibi olmaları durumunda doğum bildirimi, doğan çocuğa ilişkin kayıt işlemleri gibi konularda Belçika Konsolosluğu’ndan destek talep edebilirler.

Çocuklarla ilgili işlemler: Belçika Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan çocuk sahibi Belçika vatandaşlarının çocuklarının nüfusa kaydedilmesi, nüfus cüzdanı ve pasaport gibi kimlik kartlarının çıkartılması gibi konularda rehberlik desteği sunmaktadır.

Boşanma işlemleri: Türkiye’de yaşayan Belçika Krallığı vatandaşları evliliklerini bitirmeye karar verdikleri durumlarda, boşanma işleminin gerçekleşmesi, boşanma ile ilgili hukuki sürecin işleyişi ve boşanma kararının Belçika Krallığı ve Türkiye hukuku açısından kabul edilmesi gibi konularda Belçika Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği talebinde bulunabilirler.

Görev sahası: Türkiye’de faaliyet gösteren Belçika Büyükelçiliği, Belçika Başkonsolosluğu ve Belçika Fahri konsoloslukları gibi temsilcilikler bulundukları ilde ve yakın çevrede yer alan illerde ikamet eden Belçika vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütme konusunda yetki sahibidir. Bu nedenle herhangi bir işlem için Belçika Konsolosluğu’na başvuru yapması gereken Türkiye’de yaşayan Belçika Krallığı vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları işlemlerini, ikamet ettikleri ilde ya da en yakın ilde bulunan Belçika Konsolosluğu vasıtası ile yapmalıdır.

Duyurular

Belçika Konsolosluk Vize Bölümü Çalışma Saatleri

...
2023-10-03 15:48:11

Belçika Vizesi Yeşil Pasaport

Belçika vize işlemlerinde bulunacak olan Yeşil (Hususi) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde 90 gün kalmalı olara...
2023-08-03 10:32:11

Türkiye'de yaşayan Azeri vatandaşlarının dikkatine

Türkiye'de yaşamakta olan Azeri vatandaşların dikkatine!  Türkiye'de yaşamakta olan Azerbaycan vatandaşları Belçika vizesi için baş...
2023-08-03 10:30:36

Belçika Konsolosluğu Mesai Saatleri

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu Mesai Saatleri  Pazartesi Cuma 09.00 - 12.30 / 13.15 - 16.30 ...
2023-08-03 10:29:10
Tüm Duyurular