Belçika İstanbul Başkonsolosluğu

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma günleri 09.00 - 12.30 ve 13.15  - 16.30 saatleri arasında konsolosluk hizmeti vermektedir.

İstanbul Belçika Konsolosluğu Vize Bölümü, Pazartesi – Perşembe günleri 09.00 - 11:30/13:30 - 15:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

İstanbul Belçika Konsolosluğu  Ulusal Vize Bölümü, Pazartesi-Cuma günleri 09.00 - 11.30 ve 13.30 - 15.00 saatleri arası başvuru kabul etmektedir.

Belçika Başkonsolosluğu Adres

Belçika Konsolosluğu İstanbul Adres: Cihamgir, Sıraselviler Caddesi, 39 Taksim İstanbul Türkiye

 

İstanbul Belçika Konsolosluğu İletişim

Belçika Konsolosluğu İstanbul Telefon Numarası: +90 212 243 20 68/ +90 212 243 33 01/ +90 212 243 33 00 
Çalışma Saatleri dışında geçerli olan Acil Numara: +90 532 473 58 00 Türkiye'de bulunan Belçikalıların acil durumları içindir. Vize başvurularını ilgilendiren sorular için değildir.

e-mail: Istanbul@diplobel.fed.be

İstanbul Belçika Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Tekirdağ, Bursa, Yalova, Balıkesir, Kocaeli illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve 3. ülke vatandaşları, konsolosluk işlemlerini Belçika İstanbul Başkonsolosluğu’nda yapabilirler.

Belçika Vizesi Azerbaycan

Azeri vatandaşlar Belçika Büyükelçiliği Ankara'dan  uzun süreli Belçika vize başvurularını yapabilirler. Kısa süreli Belçika (Schengen) vizesi için de Azerbaycan'daki Fransa Büyükelçiliği'ne müracaatta bulunabilirler.

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu Konsolosluk İşlemleri

Belçika Krallığı’nın Türkiye’nin çeşitli illerinde temsilcilikleri bulunmaktadır. Belçika Büyükelçiliği, Belçika Konsolosluğu ve Belçika Fahri Konsoloslukları Belçika Krallığına seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri ve Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda destek sunmaktadır.

Belçika Konsolosluğu, Türkiye’de ikamet eden Belçika vatandaşlarının nüfus kayıt, pasaport, evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme gibi işlemleri konusunda destek sunmaktadır. Belçika Konsolosluğu aynı zamanda Belçika dışında ikamet eden ülke vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek ile yükümlüdür. Devamı.....

Belçika Pasaport Başvurusu

Belçika pasaportu için başvuru Belçika’da ikamet eden Belçika vatandaşları pasaport başvurusu için ikamet ettikleri bölgenin bağlı olduğu belediyeye başvurmaları gerekmektedir.Türkiye'de ikamet eden Belçika vatandaşları pasaport başvurusu için Belçika’nın Ankara Büyükelçiliği ve Belçika’nın İstanbul Başkonsolosluğu’na başvurmaları gerekmektedir. Yurtdışında ikamet eden fakat Belçika’da bulunan Belçika vatandaşları, pasaport başvurusu için son Belçika’da kayıtlı oldukları belediye’nin il idaresine de başvurabilirler.

Belçika Kimlik Kartı

Belçika Büyükelçiliğinde nüfus kütüğüne kayıtlı yurt dışında ikamet eden 12 yaşından büyük bütün Belçika vatandaşlarının Belçika kimlik kartı için müracaatta bulunması gerekmektedir. Belçika kimlik kartı AB ülkeleri ve bazı komşu ülkelerinde geçerlidir. 1 Aralık 2010 tarihinden itibaren Belçika Büyükelçiliği elektronik kimlik kartı teslim etmeye başlamıştır. E-kimlik kartının geçerliliği 5 yıldır.

İstanbul Belçika Başkonsolosluğu Görevlileri

Başkonsolos  Sophie DE SMEDT

Konsolos  Jean-Michel COLAS

Flaman Bölgesi Ekonomik ve Ticaret Ataşesi (FIT) Peter VERPLANCKEN 

Brüksel Başkent Bölgesi Ekonomik ve ticaret Ataşesi Ann-Véronique MORTIER 

Türkiye, Türkmenistan, Gürcistan ve Azerbaycan Ekonomik ve Ticaret Ataşesi Eric BLĖTARD

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu Tatil Günleri 2023

Belçika İstanbul Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti resmi tatil günleri ile Belçika Devleti resmi tatil günlerinde konsolosluk hizmeti verememektedir.

 • 1 Ocak Yeni Yıl
 • 10 Nisan Paskalya
 • 21-23 Nisan Ramazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
 • 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
 • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • 28 Haziran 1 Temmuz Kurban Bayramı
 • 15 Temmuz Demokrasi Günü
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 11 Kasım Tüm Azizler günü
 • 25 Aralık Noel

Belçika Konsolosluğu Vize Başvurusu

Belçika Başkonsolosluğu vize işlemleri için Belçika vize başvurularını kısmen ve haftanın belirli zaman dilimlerinde kabul etmekte olup, Belçika Konsolosluğu İstanbul yapılması gereken kısa süreli Schengen Belçika vize başvurularını Belçika vize işlemleri üzerine hizmet vermekte olan yetkili Vize Hizmet Merkezleri ve turizm seyahat acentaları aracılığı ile almaktadır. 

Belçika Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Belçika Başkonsolosluğu vize müracaatlarında vize başvuru formunun İngilizce, Fransızca, Almanca veya Flemenkçe dillerinden biri ile doldurulmasını talep etmektedir. Başvuru formunun doldurulmasının ardından konsolosluk yetkilisinin başvuruyu hangi dilde incelemesi isteniyorsa; dil seçim belgesi olarak adlandırılan Sonuç Belgesi’nin de yanıtlanarak birlikte teslimi gerekmektedir.

Ankara Belçika Büyükelçiliği ve İstanbul Belçika Başkonsolosluğu yetkilileri, başvurunun incelenmesinin ardından karar alma aşamasında kişiyi mülakata çağırabilir. Sonuç Belgesi’nde tercih edilen dil ile(İngilizce-Fransızca-Almanca-Flemenkçe) mülakat gerçekleşebilmektedir. 

Belçika vize başvuru formu ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız

Belçika Schengen Vize Başvuru Formu için tıklayınız

Belçika Konsolosluğu Vize Dilekçe Örneği

Belçika Başkonsolosluğu'na hitaben, Belçika’ya seyahat nedenlerini ve vize talebini bildiren bir Vize Talep Dilekçesi: kalış süresi boyunca planlanan detaylı günlük gezi programını açıklayıcı nitelikte olmalıdır. Belçika resmi dillerinden birisinde veya İngilizce olarak yazılmalıdır.

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu Vize Reddi

Belçika vizesi başvurusunda bulunan şahıslar, Belçika Konsolosluğu ve Belçika Büyükelçiliği tarafından vize için talep edilen şartları yerine getirmekle yükümlüdür. Belçika vizesi için gerekli şartları yerine getirmeyen kişilerin Belçika Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir.  

Belçika vizesi başvurularında seyahat amacının kanıtlanmaması, sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi, Belçika vizesi başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması ya da Belçika seyahatinin bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması durumlarında Belçika vizesi başvurusu reddedilebilmektedir. Devamı..... 

Belçika Konsolosluğunun Görevleri

-    Belçika Konsolosluğu, Belçika Krallığı’na seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemlerini gerçekleştirmekle mükelleftir. 

-    Türkiye’de yaşayan Belçika vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işleri Belçika Konsolosluğu tarafından yürütülür. 

-    Belçika Konsolosu ve Belçika Konsolosluğu, Belçika Krallığı’nın çıkarlarını korumakla yükümlüdür.   

-    Belçika Konsolosluğu Türkiye- Belçika ticari ilişkilerini geliştirmek ve bu ülkede çalışan Belçika vatandaşlarına rehberlik etmekle görevlidir.  

-    Belçika Konsolosluğu,  Belçika Krallığı kanunları uyarınca Belçika Devleti’ne karşı borçlu olunan vergileri toplar.   

Belçika’nın Türkiye temsilcilikleri

Belçika Krallığı’nın Türkiye’nin birçok kentinde konsolosluğu bulunmaktadır.  Türkiye’deki Belçika Temsilcilikleri aşağıdaki gibidir. 

-    Belçika Ankara Büyükelçiliği

-    Belçika İstanbul Başkonsolosluğu

-    Belçika Antalya Fahri Konsolosluğu

-    Belçika  İzmir Fahri Konsolosluğu

 

 

Duyurular

Belçika Konsolosluk Vize Bölümü Çalışma Saatleri

...
2023-10-03 15:48:11

Belçika Vizesi Yeşil Pasaport

Belçika vize işlemlerinde bulunacak olan Yeşil (Hususi) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde 90 gün kalmalı olara...
2023-08-03 10:32:11

Türkiye'de yaşayan Azeri vatandaşlarının dikkatine

Türkiye'de yaşamakta olan Azeri vatandaşların dikkatine!  Türkiye'de yaşamakta olan Azerbaycan vatandaşları Belçika vizesi için baş...
2023-08-03 10:30:36

Belçika Konsolosluğu Mesai Saatleri

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu Mesai Saatleri  Pazartesi Cuma 09.00 - 12.30 / 13.15 - 16.30 ...
2023-08-03 10:29:10
Tüm Duyurular