Belçika Seyahat Sağlık Sigortası

Belçika seyahat sağlık sigortası Türkiye’den Belçika’ya seyahat gerçekleştirecek vatandaşların vize başvurusunda vermesi zorunlu evrakların arasında yer almaktadır.

Belçika vize işlemlerinizde hazırlayacağınız zorunlu seyahat sigortası poliçesi, uluslararası seyahat şartlarını karşılar nitelikte olmalı ve ülkenin belirlediği minimum teminat tutarında olmalıdır. Belçika vize başvurusunda dosyanızda bu poliçenin eksik olması işleminizi geçersiz kılacak ve hatta başvurunuzun re almasına dahi sebep olabilecektir. Aynı durum yanlış poliçenin dosyada yer alması sebebiyle de gerçekleşebilir.

Schengen ya da Avrupa Birliği’ne üye ülkelere ziyaret gerçekleştirecek olan Türkiye vatandaşlarının vize başvurularında, ülke ayrımı yapılmaksızın Seyahat Sağlık Sigortası zorunluluğu bulunmaktadır.

Schengen seyahat sigortası olarak da tanımlayabileceğimiz bu poliçe bölge ülkeleri için hemen hemen aynı koşullar üzerinden talep edilmektedir. Seyahat anında yaşanabilecek olumsuzluklara karşı kişiyi teminat altına alan bu projeler diğer dünya ülkelerinde farklı özellik ve teminatlarla talep edilebilir.

Belçika Schengen bölgesi ülkesi olmasından dolayı poliçenin bölgenin kapsamında kabul edilen genel standartlarda olması yeterli görülecektir. Ancak kişiye bağlı olarak teminat yükseltme ya da ek paketler tanımlama da acenteler tarafından ekstra olarak sunulmaktadır.

Seyahat sağlık sigortası genel itibarıyla, seyahat anında yaşanan hastalık, yaralanma ya da kaza gibi durumlarda yolcuyu güvence altına almaktadır.

Belçika Seyahat Sağlık Sigortası poliçesi yetkili bir acente tarafından online olarak hazırlanmalı ve işinin şahsi bilgileri açık olarak doldurulmalıdır. Seçilen paket aşağıda belirteceğimiz uluslararası seyahat şartlarını da karşılamalıdır.

Belçika Vatandaşlarına Seyahat Sağlık Sigortası

Türkiye’yi ziyarete gelen Belçika vatandaşları için de düzenlenmesi gereken seyahat sağlık sigortası poliçesi de yukarıda belirttiğimiz özellikleri yani ana teminatları karşılar nitelikte hazırlanmalıdır. Belçika vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası kapsamında da kişinin seçimiyle ek teminatlar poliçeye tanımlanabilir.

Seyahat edilen ülkeye göre yurt dışı sigorta poliçesi hazırlanmalıdır. Her ülkenin sağlık sektörü aynı standartları karşılayabilir olmadığından kişinin sağlık bakımından kendini güvence altına alması önerilir. Bu poliçelerin zorunluluk haline gelmesi de yolcu yararınadır.

Seyahat eden kişi ister Türkiye ister Belçika ziyaretinde bulunsun standart bir sağlık sorunu yaşadığında, kaza olasılığında veya ölüm söz konusu olduğunda kendini yalnız hissetmeyecektir. Cüzi meblağlarla yapılan bu poliçeler sayesinde lojistikten, tedaviye, ilaçtan, refakat eden kişinin masraflarına kadar birçok harcama teminat kapsamında olacaktır.

Yurt dışı seyahat sigortaları son dönemde yaşanan Covid-19 pandemisi nedeniyle yenilenmiş ve gidilen ülke durumuna göre şekillendirilmiştir.

Herkesin yakalanması muhtemel bu virüse karşı sigorta şirketleri de kayıtsız kalmamış, geliştirilen yeni teminatlarla gerek ülkemize gelen turistler ve gerek Türk vatandaşının yurt dışı ziyaretleri Covid-19 teminatlı sigorta ile güvenceye bağlanmıştır.

Belçika vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası ya da Belçika veya Schengen seyahat sağlık sigortalarında, konsoloslukların belirlediği ölçütlerinin dikkate alınmalıdır. Talep edilen şekle, teminata ve özelliğe göre düzenlenecek poliçelerin özellikle bir uzmanla doldurulmasında yarar vardır. Son diplomatik gelişmeleri takip eden bir uzman sayesinde yaşayabileceğiniz olumsuzluklar asgari ölçüde olacaktır.

Belçika Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

Belçika seyahat sağlık sigortası yapılırken Schengen ülkelerinin ve ülkenin son seyahat şartlarına göre hareket edilmesi gerekecektir. Her ne kadar standart bir poliçe hazırlanacak olsa da içerik konusunda ülke bazında farklılıklar olabilir.

Yurt dışı seyahat sigortası yapılırken öncelikle ziyaret edilecek lokasyonlar dikkate alınmaktadır. Schengen sağlık sigortası Belçika gibi Schengen’e üye diğer ülkeler arası seyahatlerde geçerlidir. Belçika seyahat sigortası 30.000 Euro teminatlı olarak acente tarafından hazırlanır. Poliçe el yazısı ile doldurulmamalıdır. Belirtilen teminat minimum olup isteğe bağlı yükseltilebilir.

Seyahat sigortası poliçesinin süresi de önemli bir detaydır. Seyahat sürenizin tamamını kapsamalı ve hatta gideceğiniz günden 24 saat önce geçerliliği başlamalı ve seyahat bitiminden sonraki günü de kapsamalıdır. Eğer Schengen ülkelerine sürekli ziyaretleriniz söz konusu ise daha uzun süreli poliçe hazırlatmanız da mümkündür.

Schengen seyahat sigortası vize başvurularında başvuru sahibinden ana evraklardan biri olarak istenmektedir. Belçika vize başvurunuzun sonuçlandırılması bu evrak ile de doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle belirlenen prosedüre uygun yapılan bir poliçenin dosyanızda eksiksiz olması gerekmektedir.

Yurt dışı seyahat sigortası poliçenizde yapacağınız olası bir yanlışlık olumsuz sonuç almanıza yeni başvuru için yaşayacağınız zaman kaybına ve hatta diğer evraklarınıza kadar etki edecektir.

Seyahat sağlık sigortası poliçesi başvuru sahibi adına olmalıdır, kesinlikle el yazısıyla doldurulmamalı, poliçenin başlangıç ve sonlandırma tarihi seyahatinizin tarihleriyle uyuşmalıdır.

Online seyahat sigortası kişinin verdiği beyanlarla doldurularak ücreti  seyahat süresi ve varsa ek teminat paketleri de tanımlanarak sigorta şirketinin antetli kağıdına baskısı alınmalıdır. Acente tarafından imzalanan ve kaşelenen evrak size teslim edilecektir.

Belçika Seyahat Sağlık Sigortası Süresi

Belçika seyahat sağlık sigortası süresi ülke ziyaretinde bulunacağınız süreyi kapsayacaktır. Seyahata planınızda Belçika dışında diğer Schengen ülkelerine de gidecekseniz o süreyi de poliçenize dahil etmeniz gerekecektir.

Ziyaret sürenizin tamamını kapsamayan poliçelerle başvuru yaptığınız vize dosyaları olumsuz sonuçlanabilmektedir.

Seyahat sigortası süresi azami 1 gün ve en çok 1 yıl süreli düzenlenebilmektedir. Vize başvurunuzda belirttiğiniz ziyaret süresinin tamamını tanımlayan poliçe seyahatinizden bir gün önce başlatılarak düzenlenmelidir.

Seyahat süreniz kısa ama ziyaret sayınız daha fazla olacaksa ve Schengen bölgesine ziyaretiniz olacaksa daha uzun süreli seyahat sağlık sigortası poliçesi yaptırabilirsiniz. Diğer dünya ülkeleri için poliçe özellikleri farklı olabileceğinden bu durum geçerli olmayacaktır. Schengen seyahat sigortası kapsamında olmayan ülkeler için ayrı bir poliçe düzenlenmesi gerekecektir.

Belçika gibi Schengen ülkeleri için minimum 30.000 Euro teminatlı poliçe hazırlanmalıdır. Ayrıca son dönemde yaşanan pandemi nedeniyle gerçekleşen şart farklılıkları konusunda mutlaka uzmanınızdan ya da danışmanınızdan ayrıntılı bilgi almanız gerekecektir.

Seyahat sağlık sigortasını vize zorunluluğundan daha çok sağlığınız ve sizi sevenler için bir teminat, güvence olduğunu unutmayınız. Olası bir kaza, yaralanma, hastalık gibi durumlarda ortaya çıkacak harcamaların canınızı sıkmaması ve yabancı bir ülkede ne yapacağını bilmeden davranmak yerine seyahat öncesi tedbirli olmak sizi psikolojik olarak da rahatlatacaktır.

Belçika seyahat sağlık sigortası süresi vize başvuru anında seyahat planınızda yazan tarih aralığında olmalıdır. Bu kuralı karşılamayan dosyalar olumsuz sonuçlanacaktır. Bu sebeple evraklarınızın örtüşür özellikte olduğundan emin olarak başvuru evraklarınızı teslim etmeniz gerekmektedir.

Belçika Seyahat Sağlık Sigortası Nerede Yapılır?

Belçika seyahat sağlık sigortası ve diğer yurt dışı seyahat sigortaları yetkili acenteler tarafından yapılmaktadır.

Ancak vize başvuru sürecine hakim ve konsolosluk prosedürlerini ülkenin diplomatik güncel değişimleri ile takip eden bir danışman eşliğinde yapılması önerilmektedir.

Seyahat sigortası gerekliliklerinin güncel vize koşullarını karşılar nitelikte düzenlenmesi önemlidir.

2021 Şubat ayından beri yaşanan pandemi nedeniyle ülkeler kendi iç kararlarına göre taleplerde bulunabilmektedir. Güncel değişiklikler Konsolosluk taleplerine anlık yansıdığı için son durum hakkında tam bilgi sahibi olmadan başvurunuzu yapmamanızda yarar vardır.  Böylece vize başvurunuzda sigorta evraklarınızda yaşanabilecek olumsuzlukların da önüne geçmiş olacaksınız.

Belçika her ne kadar Avrupa Birliği Komisyonu’nun şartlarını uygulasa da pandemi gibi olağan dışı konularda kendi talep listesini oluşturacaktır. Uluslararası seyahat kurallarına hakim, güncel değişiklikleri dosyanıza yansıtacak bir danışman sizi olası olumsuzluklardan koruyacaktır.

Belçika vatandaşlarına Türkiye vizesi sigortası da son gündem değişikliklerine göre düzenlenmelidir. Belçika vatandaşlarının vizeden muaf tutuldukları turistik seyahatler ve yapacakları diğer ziyaretlerde seyahat sigortası zorunlulukları söz konusudur.

Belçika Seyahat Sağlık Sigortası acentelerine ait poliçe özelliklerini danışmanlarınız aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Acentenizin onaylı, resmi ve talep edilen şartları karşıladığından emin olmanız açısından danışmanınızın önerileri önem arz edecektir.

Belçika Seyahat Sigortası

Belçika Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

Belçika seyahat sigortası Belçika’ya seyahat edecek tüm Türkiye vatandaşları için yaptırılması gereken bir poliçedir. Vize başvuru zorunluluğunun dışında bu poliçe, seyahat edecek kişiyi olası bir hastalık, kaza, yaralanma, ölüm durumunda ödenen bedel niteliğinde korumaya alacaktır.

Schengen seyahat sigortası için ilk kural minimum 30.000 Euro teminatlı olmasıdır. Ayrıca poliçe tüm seyahat süresini kapsamalıdır. Yapılan yurt dışı sağlık sigortası kişinin tedaviden, lojistik ihtiyacına kadar pek çok kalemde ihtiyaç duyabileceği gereklilikleri maddi olarak karşılar.

Belçika ya da genel tabir ile Schengen seyahat sigortası için geçerli teminatlar şu şekilde sıralanmaktadır.

  • Seyahat süresi içinde poliçe sahibinin sakatlanması durumunda oluşan giderlerin (tedavi, ilaç, nakil, seyahatin uzaması durumunda konaklama gibi) karşılanması,
  • Seyahat sırasında yolcunun hastalanması durumunda nakil, tedavi ve refakat masraflarının giderilmesi,
  • Sigortalı kişinin yaralanması durumunda oluşan sağlık merkezine ulaşması ve tedavi sürecinin maddi yükümlülüklerin yerine getirilmesi,
  • Seyahat sırasında kişinin vefat etmesi durumunda yerine getirilmesi gereken rutinler, cenazenin ülkeye iadesi ve refakatini sağlayacak kişinin masraflarının giderilmesi.

Yukarıda belirtilen minimum teminata dahil olarak tanımlanan özelliklerin dışında bagaj kaybı ya da zararı, pasaportun kaybolması gibi olası olumsuzluklara karşı da ek tanımlama yaptırabilirsiniz. Acenteniz zorunlu seyahat sigortanıza ek paketler hakkında sizi bilgilendirecektir.

Belçika Seyahat Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Belçika seyahat sağlık sigortası vize başvurunuzu yerine getirmeden önce yapılarak Konsolosluk vize ofislerine teslimi gerçekleştirilmelidir. Yurt dışı seyahat sigortası kişi adına yapılır. Ailenin her ferdi için ayrı ayrı poliçe doldurulması gerekmektedir.

Belçika seyahat sigortası 0-75 yaş arasındaki tüm fertlere yapılabilmektedir. Bazı seyahat sigortaları ya da sağlık sigortaları yaş sınırı bazında çalışır. Vize başvurularında yaş sınırlı poliçeler kabul edilmemektedir. Bu sebeple vize başvurunuzun sisteme kaydı yapılmadan önce kontrol edilmesinde fayda vardır. Çünkü yanlış, eksik ya da vize şartnamesine uymayan poliçe seyahatinizin ertelenmesine sebep olabilir.

Vize başvurusuna gitmeden önce poliçenin kontrol edilmesi yarar sağlayacaktır. Konsolosluklar tarafından belirlenen prensiple hazırlanmayan poliçeler ile gerçekleştirilen başvurular geçersiz sayılmaktadır.

Belçika Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

Belçika seyahat sigortası fiyatları hem Belçika hem de Türkiye vatandaşları için seyahat süresi bazında hesaplanmaktadır. Ödenen rakam yaşanabilecek durumlar göz önünde bulundurulduğunda cüzi bir tutar olarak görünecektir.

Genel standartlarda bir sigorta poliçesinin fiyatı ortalamadır. Lakin poliçenize tanımlanacak ek teminatlar ödeyeceğiniz ücrete ayrıca dahil edilecektir.

Sigorta ile sigortalının, seyahat anında yaşadığı hastalıklar, kaza sonucu oluşabilecek sakatlanmalar ya da ölüm neticesinde oluşabilecek tüm tedavi, nakil ve ilaç ücretleri bu teminat tarafından karşılanacaktır.

En uygun seyahat sigortası poliçeleri talep edilen şartların standardına göre değişiklik gösterecektir.

Seyahat edeceğiniz ülke, konaklayacağınız süre ve ek teminat paketleri fiyatların değişimine neden olacak etkenlerdir. Poliçenizin hesaplanmasını önceden vize danışmanınız aracılığıyla yapabilir, ek teminat isterseniz poliçenizi o standartları da ekleterek hazırlatabilirsiniz.

Bazı ülkelerde standart sağlık hizmetleri çok tatmin edici değildir. Özellikle, bu tip sıkıntılı ülkeler için belli standartlar belirtilmektedir. Gideceğiniz ülke bazında tüm değerlendirmeleri vize uzmanınızla görüşerek önereceği teklif listelerini değerlendirmenizde yarar vardır.

Poliçenize tanımlatacağınız ek bazı teminatlar sadece seyahatinizi ya da sizi değil diğer unsurları da güvence altına alacaktır. Özellikle; eğitim bazlı Belçika seyahati gerçekleştirecek öğrenciler için poliçe özellikleri önem arz edecektir.

Yurt Dışı Eğitim Sağlık Sigortası yabancı bir ülkede düzenli bir yaşam sürmek için ciddi bir öneme sahiptir.  Danışman ya da söz konusu acente ile süre bazında değerlendirme yapılmalı ve gidilecek ülkenin genel özelliklerini karşılar nitelikte bir poliçe hazırlanmalıdır.

Görüldüğü üzere seyahat sağlık sigortaları için net bir rakam vermek olası değildir. Kişinin neden Belçika’da bulunması gerektiğinden, seyahat süresine ve beklenen ek özelliklere kadar bir çok değişken seyahat sigortası ücretlerini etkilemektedir.

Seyahat sağlık sigortası fiyatları 2023 yılına ait güncelleme tarafınıza seyahat planınız, süreniz ve kişisel seçimleriniz alındıktan sonra belirtilecektir.

Duyurular

Belçika Konsolosluk Vize Bölümü Çalışma Saatleri

...
2023-10-03 15:48:11

Belçika Vizesi Yeşil Pasaport

Belçika vize işlemlerinde bulunacak olan Yeşil (Hususi) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde 90 gün kalmalı olara...
2023-08-03 10:32:11

Türkiye'de yaşayan Azeri vatandaşlarının dikkatine

Türkiye'de yaşamakta olan Azeri vatandaşların dikkatine!  Türkiye'de yaşamakta olan Azerbaycan vatandaşları Belçika vizesi için baş...
2023-08-03 10:30:36

Belçika Konsolosluğu Mesai Saatleri

Belçika İstanbul Başkonsolosluğu Mesai Saatleri  Pazartesi Cuma 09.00 - 12.30 / 13.15 - 16.30 ...
2023-08-03 10:29:10
Tüm Duyurular